K pohodě přispívá i nespočet letních festivalů, středověkých slavností, „beachparties“ i hudebních koncertů. Relaxujeme na pláži, diskutujeme o surfování, objevujeme krásy Portugalska, jezdíme na výlety lodí, pochutnáváme si na místních dobrotách a degustujeme výborná vína.
Souostroví Berlengy a výlet na rybářské lodi
Toto skalnaté souostroví vystupující z Atlantského oceánu 12 km od pevniny, obývali mniši, správce majáku, rybáři a v nedávné době i biologové. Na největší ostrov, Berlenga Grande, se doplavíte z přístavu v Peniche. Ostrov je přírodní rezervací s hnízdišti vzácných mořských ptáků. Na jihovýchodní straně je pevnost Forte de São João ze 17. století. Tato nehostinná kamenná pevnost, dnes hlavní ubytovna s restaurací, roky trpěla opakovanými útoky pirátů a cizích flotil. Dále je možné na loďce prozkoumat podmořské jeskyně kolem ostrova nebo šnorchlovat v průzračně modré, avšak velmi studené vodě (doporučujeme vzít si s sebou neopren) Brýle a šnorchl se dají půjčit přímo na ostrově. Také lze na místě využít prohlídku jeskyň na člunu. Tento výlet je možné spojit i s oblíbeným rybařením. Kombinace výletu na Berlengy a následné chytání ryb na rybářské lodi je náročnější výlet než pouze plavba a procházka na ostrově především z důvodu času, stráveném na otevřeném oceánu, vlivu slunce, případně mořské nemoci. Co si chytíte, to si však také odnesete, takže večerní grilování bude mít o zásoby postaráno.
Výlet lodí na Berlengy: cca. 20 EUR/os., výlet na 4 hodiny (V hlavní sezóně – srpen – stojí výlet cca 22 EUR). Ceny jsou orientační a mění se v průběhu sezóny.
Výlet lodí na Berlengy a rybaření: ca. 40 EUR/os. (min. 6 os.), výlet na 7 hodin
Óbidos
Toto kouzelné město na kopci, s krásnými bíle zděnými domy, obklopují vysoké hradby s cimbuřím ze 14. století. Když se král Dinis oženil roku 1282 s Isabelou Aragonskou, Óbidos patřil mezi svatební dary, které jí věnoval. V té době byl Óbidos velice důležitým přístavem, ale v 16. století byl záliv zanesen bahnem a strategický význam místa klesl. Městečku dominuje zřícenina hradu, který nechal přestavět Afonso Henriques poté, co město roku 1148 dobyl od Maurů. Strážní pěšinka na hradbách skýtá krásný výhled na celé městečko a okolní krajinu. Nedávno restaurované Óbidos je chráněno jako malebná pamětihodnost plná mnoha historických památek a patří mezi velmi oblíbená turistická místa. Na přelomu července a srpna se zde konají středověké slavnosti, které každého uchvátí svou nezapomenutelnou atmosférou. Divadlo, tanec, živá hudba, stoly prohýbající se jídlem a pitím. Stačí si půjčit dobový oblek a po pár sklenkách v jedové chýši či korbelech místního piva, může výlet do minulosti začít.
Lisabon
Lisabon, hlavní a největší město Portugalska, se nachází v nejzápadnějším místě kontinentální Evropy na severním břehu rozlehlé vnitřní zátoky Rio Tejo, nedaleko zaústění této největší portugalské řeky do Atlantského oceánu. Přímo v Lisabonu žije přibližně 565 657 obyvatel. V jeho blízkém okolí však žije téměř 3 000 000 obyvatel z celkového počtu 10 mil Portugalců. Lisabon je také druhým nejstarším městem Evropy po řeckých Aténách. Do historie se v minulosti zapsal zámořskými objevy. Byl domovem proslulých mořeplavců, například Vasco de Gamy a Bartolomeo Diase. V roce 1755 zasáhlo město ničivé zemětřesení, které spolu s vlnou tsunami poničilo jeho velkou část. Na obnově centra města se tehdy výrazně zasloužil Marques de Pombal, jehož socha je dnes dominantou nejrušnější křižovatky v Lisabonu. V centru města byla zachována pouze čtvrť Alfama, která je dnes nejstarší dochovanou čtvrtí v Lisabonu. Lisabon leží na sedmi kopcích, které lemují břeh řeky Tejo. Díky tomu je ve městě mnoho krásných vyhlídek. Pro rok 1994 se Lisabon stal Evropským hlavním městem kultury, roku 1998 se zde konala světová výstava Expo a v roce 2004 se v Lisabonu a dalších portugalských městech uskutečnilo mistrovství Evropy ve fotbale. Výlet do Lisabonu: bus – linka Peniche – Lisabon (9,60 EUR/1 cesta) více na www.rede-expressos.pt , Surf Camp transport – 15 EUR/os. (min. 8 os.), výlet na celý den
Sintra Asi 20 km severozápadně od Lisabonu, v krásné krajině pohoří Serra de Sintra leží půvabné město Sintra s historickými paláci, obklopenými zalesněnými pahorky, často zahalenými tajemnou mlhou. Výhodná poloha Sintry na severních svazích, mezi zalesněnými roklemi a bystřinami, z ní učinila již ve 12. století oblíbené letní sídlo portugalských králů.
Palácio Nacional de Sintra je palác s prvky gotického, manuelského a maurského stylu. Od 15. až do 19. století byl téměř nepřetržitě obýván královskou rodinou. Roku 1755 postihlo Lisabon a jeho okolí zemětřesení, které poničilo i tento palác. Po založení republiky, roku 1910 se palác stal národní památkou. Další z významných historických staveb je Palácio Nacional da Pena, jedna z největších romantických staveb 19. století ve světě.
V okolí se nachází mnoho dalších neméně známých památek – palác Monserrate, palác Quinta da Regaleira, Palácio de Seteais či pozůstatky maurského hradu Castelo dos Mouros z 9. století. Na úpatí pohoří se nachází další oblíbená turistické atrakce – Cabo da Roca. Maják, který je na vrcholu impozantního útesu vysokého 140 metrů, označuje nejzápadnější bod evropské pevniny. Od roku 1995 je Sintra i s přilehlou oblastí zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.